هدیه دادن گل رز

گسترده ‌ترینموجودات زنده روى زمین گیاهانند، و از نظر تنوّع و کثرت، عجائب و شگفتى‌ها و زیبائى‌ها، و همچنین از نظر آثار مفید و ارزنده نیز در ردیف اول قرار دارند.
به همین دلیل قرآن مجید در آیات توحیدى خود به بهترین شکل روى مسأله آفرینش گیاهان، و ویژگى‌هاى متفاوت آنها تکیه کرده است، و انسان را به مطالعه اسرار این موجودات بدیع سراسر دنیا آفرینش دعوت نموده. موجوداتى که تنها یک برگ آن مى‌تواند دفترى از معرفت کردگار را ارائه دهد.
همه ما انسانها در طول زندگی خود نیازمند به طبیعت هستیم. طبیعتی که همهی انرژی مثبت را در خود جای داده و این ما هستیم که باید به بهترین شکلاز این نعمت بزرگ خداوند استفاده کنیم. در این مقاله اطلاعاتی شگفت انگیز و جالب در باره گل و گیاهان وجود دارد که خواندن آن دور از لطف نیست.
گل‌ها از گذشته تا به حال به خاطر زیبایی (اکثر آن‌ها) و بوی خوش آیندشان (به غیر از چند استثنا)، ذهن انسان را به خود جلب کرده‌اند. گل های متنوع هر کدام نمادی از چیزهای گوناگون بوده و برای مقاصد مختلفی استفاده می شوند. در این مقاله حقایقی عجیب و ناگفته در مورد برخی از گل‌های نادر و رایج بازگو شده است.
بیش از 250000 گونه گیاه گلدار در سراسر جهان وجود دارد.
گل بد بو (تیتان آروم) بزرگترین گل سراسرجهان است که ارتفاع آن تا 3 متر هم می رسد. این گل بوی بسیار بدی مثل بوی گوشت فاسد شده دارد و از اینرو به گل مردگان (گل جسد) نیز معروفمشهور است.
پیاز گل لاله در قرن هفدهم میلادی در هلند، از طلا با ارزش تر بود! لاله نمادی از جاودانگی، زندگی و عشق است. در بیشتر دستور پخت های غذایی می‌توان پیاز گل لاله را جایگزین پیاز معمولی کرد.
تمدن های باستان برای دفع ارواح شیطانی برگ های گل آستر (ستاره ای) را می‌سوزاندند.
مصریان باستان، نیلوفر آبی را گلی مقدس می دانستند و آن را در مراسم تدفین به کار می‌بردند. نیلوفر آبی در مرداب ها و تالاب ها شکوفه می‌دهد، ولی نکته جالب در مورد این گل این است که می تواند تا چند سال خشکسالی را تحمل کرده و پس از بازگشت آب دوباره شکوفه دهد. از اینرو در نظر مصریان این گل نماد زندگی پس از مرگ بود.
در سال 2002 در شمال شرقی چین دانشمندان فسیلی از گذشتهی ترین گل شناخته شده در دنیا را کشف کردند. این گل گونه ای از آرکا فراکتوس است که در حدود 125 میلیون سال پیش شکوفه داده و مثل نیلوفر آبی است.
در روزگاران کهن از شهد گل استکانی در تهیه چسب استفاده می شده است.
گل انگشتانه (Foxglove = معنی لغوی دستکش روباه) نوعی گل لوله ‌ای صورتی رنگ است که نام خود را از باور کهنی مردم انگلستان گرفته است. آن‌ها باور داشتند که روباه برای کمین کردن و مخفی ماندن از دید شکار خود، پشت این گل مخفی می‌شده است!
قاصدک در نگاه اول علف هرز به نظر می‌رسد اما گل ها و برگ‌های آن سرشار از ویتامین‌های A و C، آهن، کلسیم و پتاسیم هستند. یک فنجان برگ سبز قاصدک حاوی 4200 تا 7800 میکرو گرم ویتامین A می‌باشد.
گل مهتابی همانطور که از نام آن پیداست، فقط شب ها باز می شود و در طول روز بسته می‌ماند.
نام علمي: Rosa hybrida
نام انگليسي: Rose
گل رز بعنوان ملكه گلها از زمان عهد باستان مورد توجه بشر بوده است. در آن موقع استفاده های داروئي آن بيشتر مورد توجه بوده ولي به تدريج كشت و كار آن در باغها گسترش يافت. علاقه و اشتياق انسان به داشتن اين گل در کل فصول سال باعث گرديد تا توليد آن در گلخانه انجام گيرد. در حال حاضر گل رز يكي از محبوبترين گلهاي جهان است و کشور هلند از لحاظ ميزان توليد این گل در صدر قرار دارد.
گل رز متعلق به خانواده گل سرخيان است. اين گياهان در بخشهاي وسيعي از كره زمين پراكنده هستند و از لحاظ نحوه رشد و شكل بوته و توليد گل به انواع رزهاي مينياتوري، پاسيويي، هيبريد چاي، فلورينبدا، درختچه اي، بالا رو و الگوه تقسيم مي شوند.
جنس رز دارای 120 گونه می باشد که از مناطق سرد شمالی تا مناطق نیمه گرمسیری پراكنده است. در توليد رزهاي بريدني گلخانه هاي از ارقام هيبريد چاي و فلورينبدا كه توليد گل انتهايي مي كنند، استفاده مي شود. گلهای شاخه بریده را به سه دسته اصلی تقسیم می کنند:
1- hybrid tea: به رزهای تک شاخه ای که قطر گل 9 سانتیمتر یا بیشتر باشد.
2- sweet hearts: به رزهایی گفته می شود که قطر گل کمتر از 9 سانتیمتر باشد.
3- رزهای اسپری: حداقل 3 غنچه روی یک شاخه باشد.
در بررسی اسلوب رشد این گروهها در هلند مشخص شده که هیبرید چای در سال 2000 نسبت به 1999 حدود 2 درصد افزایش داشت. اما سطح ارقام sweet hearts روبه کاهش است ولی با این وجود برخی ارقام رشد قابل قبولی دارند(Sacha و(Escimo. رزهای اسپری نیز کمتر از 3 درصد تولیدات هلند را در بر می گیرند.
انواع گل رز:
برای اینکه بتوان نژاد هر نوع از گلهای رز را شناسایی کرد، در دنیادسته بندی های متفاوتی برای آن در نظر گرفته اند که تقسیم بندی زیر از معروف ترین آنهاست:
۱ – گل سرخ فرانسه ( رُز دو فرانس Rosier de france) یا رز گالیکا
بیشتر به رنگ قرمز تا صورتی پررنگ است و عطرمناسبی دارد.
دلیل نامگذاری آن این است که این رز از غرب آسیا به اروپا برده شده و در حوالی پاریس برای استفاده شدندر صنعت عطرسازی کشت می‌شد.
۲ – نسترن (اکلانتیِرEglantier)
یکی از گونه‌های وحشی گل رز می باشد که بومی اروپا، آسیای باختری و شمال آفریقا است.
گونه‌های بسیاری از آن در جنگلهای شمال، منطقه ارسباران، و ارتفاعات فوقانی ایران بصورت خودرو یافت می‌شود.
گلهای ریز آن معطرهستند.
۳ – گل چای ( رُزیِه آدور دوته Rosier aodeur de the)
این رز بومی منطقه چین است.همانطور که از نامش مشخص است عطری شبیه عطر چای دارد.
۴ – گل سرخ ایران ( رُزیِه دو پِرسRosier de Perse)
۵ – گل سرخ خوشه ای( رُزیِه مولتی فلور پُلی آنتاRosier Multiflore Polyanta)
این گل بومی مناطق چین، کره و ژاپن می باشد.تعداد گل های آن زیاد و رنگ آنها سفید است.
۶ – گل سرخ مینیاتور( رُزیِه مینیاتورRosier Miniature )
۷ – گل سرخ بَنگال ( رزیِه بنگالRosier Bengale )
کادو دادن گل رز :
کادو دادن گل موجب می شود تا موجی از حس خوشحالیو احساس صمیمیت و رضایت در وجود فرد شکل گیرد و راحت ترینراه برای بیان احساساتمان است.اگر فرد یا افرادی را در زندگی دوست دارید به آنها گل کادو بدهید.در کشور های متفاوت هر گلی نماد و معنی خاص خود را دارد و حتی در دوره های متفاوت تعبیر های گوناگونی برای گل ها میشده است.
گل رز که مورد پسند ی اغلب افراد می باشد در دوره ی رنسانس سمبل شهادت و عشق آسمانی و بعد از آن سمبل ی آرامش، نعمت و صلح بوده است. این گل در مصر باستان نشانه ی تقوی و پاک دامنی و در عهد یونانی ها نشانی مقدس بوده و رومی ها آن را به عنوان سمبل فتح و پیروزی می شناخته اند.
اما گل رز امروزه در همه جا معنای عشق و زیبایی میدهد. در اغلب کشورها گل رز نماد یکسانی دارد و دانستن معنی رنگ های گوناگون آن میتواند هنگام کادو دادن بسیار کمکتان کند.
و در آخر نیز به انواع متفاوت بسته بندی گل ها اعم از بسته گل، تاج گل،جعبه گل و... می پردازیم.
سبد گل و دسته گل های زیبا در انواع متنوع
برای نشان دادن میزان علاقه و احترام به خانواده، آشنایان از گل استفاده میکنیم. برخی از تک شاخه گل و بعضی دیگر نیز با سبد گل به استقبال و تبریک و شادباش اطرافیان خود مینحوه.
انواع متنوع تاج گل:
برای عرض تسلیت و مجالس ترحیم و همچنین در محافل برای عرض تبریک می توان از تاج گل استفاده کرد که شما دوستان عزیز و محترم می توانید برای اطلاع از نحوه خرید و سفارش تاج گل به سایت: www.VipShop.flowers مراجعه کنید .
باکس گل:
در این روش از بسته بندی و خرید گل آنلاین، مشتری ها پس از انتخاب جعبه گل مورد پسنداز فروشگاه اینترنتی گل و سفارش باکس گل مورد نظرخود، آن را خریداری کرده و فروشگاه نیز گل ها را در جعبه هایی زیبا و شکیل قرار داده و در بازه زمانی جعبه گل رز مشخص برای مشتری ارسال می کند.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “هدیه دادن گل رز”

Leave a Reply

Gravatar